S pojmy státní občanství a státní příslušnost se můžeme setkat na dokladech totožnosti, v komunikaci s úřady a/nebo při vyplňování různých formulářů. Známe otázky na odpovědi, jak se podává žádost o české občanství, zda můžeme mít dvojí občanství či jaké jsou národnostní menšiny v ČR? Je rozdíl mezi státní příslušností a národností českou?
Zákon o státním občanství a nabytí českého občanství
Zákon o státním občanství č. 186/2013 Sb. umožňuje existenci dvojího občanství nebo vícerého státního občanství pro české občany. Nový zákon o státním občanství dává možnost nabytí českého občanství jednodušším způsobem. Zákon o státním občanství kromě jiného řeší způsoby nabývaní a pozbývání českého občanství či jak probíhá žádost o občanství. Nepleťme si státní příslušnost se státním občanstvím.
Rodné číslo patří mezi osobní údaje, protože z něho jde odvodit datum narození či pohlaví. Rodné číslo se skládá z 9 nebo 10 číslic a obyvatelé Česka mají podobná rodná čísla jako sousedé na Slovensku.
České občanství je možné získat několika způsoby: narozením, určením otcovství, osvojením, prohlášením a podáním žádosti o české občanství cizinci (jinými etnickými skupinami). Pro získání českého občanství narozením musí být alespoň jeden z rodičů státním občanem České republiky. Nabytí českého občanství určením otcovství je u nesezdaných rodičů řešeno následovně: Děti, ke kterým určil otcovství státní občan ČR spolu se souhlasným prohlášením matky dítěte, nabývají českého občanství, pokud je matka dítěte:
- Občankou členského státu Evropské unie
- Občankou Švýcarské konfederace
- Občankou státu, který je smluví stranou Dohody o evropském hospodářském prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko)
- Bezdomovkyní
- Občankou státu, který není uvedený výše, a má povolený trvalý pobyt na území ČR
Nabytí českého občanství probíhá dále osvojením (adopcí dítěte), kdy alespoň jeden z osvojitelů musí mít české občanství. Způsob nabytí státního občanství ČR prohlášením může osoba, která patří do jedné z kategorií, které vymezuje zákon o státním občanství.
Smím mít dvojí občanství?
Dvojí občanství je možné mít na území České republiky a dalších států. Ne všude je to však běžné. Zákon o státním občanství umožňuje existenci dvojího či vícerého státního občanství. Dříve tomu tak nebylo. V ČR bylo možné mít jediné státní občanství. Možnost dvojího občanství (či vícerého) zohledňuje evropský trend dvojího občanství v dalších státech Evropské unie. Dvojí občanství s sebou nese zisk v podobě využívání občanských práv v obou zemích (například zdravotní péče, daňové úlevy apod.).
Jak prokázat české občanství?
Státní občanství ČR (i jiných států) se prokazuje různými doklady a tiskopisy. Jak prokázat české občanství? Podle nového zákona o státním občanství se české občanství prokazuje občanským průkazem, cestovním dokladem, osvědčením ne starším než 1 rok a listinou o nabytí nebo udělení státního občanství ČR ne starší než 1 rok.
Jak postupovat při výměně občanského průkazu například po svatbě či změně rodinného stavu? Platnost občanského průkazu končí po 45 dnech od uzavření manželství.Výměna občanského průkazu se provádí nejpozději do 15 dnů od skončení platnosti.
Pozbývání státního občanství ČR
Před možností existence dvojího občanství (před 1. lednem 2014) platilo, že člověk, který získal cizí státní občanství na svou žádost, automaticky pozbyl státní občanství ČR. Nově může člověk mít dvojí občanství a automatické pozbytí českého občanství se neděje, pokud někdo sám zažádá o cizí státní občanství. Jediný zákonný způsob pozbytí státního občanství České republiky je na základě prohlášení o vzdání se českého občanství.
Žádost o české občanství pro cizince
Občané jiných států a jiných etnických skupin, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky, mohou získat státní občanství ČR udělením. Cizinci proto podávají žádost o české občanství, musí však splňovat dané podmínky. Žádost o občanství ČR uděluje Ministerstvo vnitra s tím, že udělení státního občanství ČR není předem zajištěné.
Cizinci bohužel často naráží na půjčky od lichvářů. Přestože jsou půjčky od lichvářů nelegální, na půjčkovém trhu se stále objevují.
Cizinec podávající žádost o občanství ČR musí být integrován do české společnosti (posuzuje se rodinné, sociální a pracovní hledisko), žadatel o české občanství nesmí ohrožovat bezpečnost státu, demokratické základy, majetkové hodnoty atd. Musí projevovat známky společenské etikety. Člověk jiné etnické skupiny podávající žádost o české občanství se musí trvale zdržovat v České republice, musí být trestně bezúhonný, musí disponovat znalostí českého jazyka a českých reálií.
Státní příslušnost
Slovní obrat státní příslušnost se liší od státního občanství, přestože si ve významu pojmů nejsou někteří lidé jistí. Státní příslušnost vyjadřuje příslušnost jedince k danému státu. Další pojem místní příslušnost nemá se státní příslušností vůbec nic společného. Místní příslušnost právně vyjadřuje, který orgán projedná danou věc. Místní příslušnost můžeme zjistit pomocí PSČ českých obcí třeba na České poště. Pro stanovení místní příslušnosti nejsou žádná jasně daná pravidla a může se určit například správním obvodem obecního úřadu.
Státní příslušnost ze samotného názvu napovídá, že projevuje příslušnost (vztah) občanů ke konkrétnímu státu. Díky státní příslušnosti některého státu mají občané zisk – mohou využívat různá práva, například právo studovat, volit, vlastnit majetek atd. Podle deklarace lidských práv má každý občan právo na státní příslušnost a žádnému člověku nesmí být státní příslušnost odebrána. Státní příslušnost se zapisuje do formulářů, přihlášek, žádostí a dokumentů.
Zkratky států u státní příslušnosti
Při uvádění státní příslušnosti do různých oficiálních dokumentů se neuvádí názvy celých států, ale využívají se zkratky států (kódy). Kódy, tedy zkratky států, pro potřeby vyplňování formulářů, přihlášek či žádostí jsou třímístné. Zkratka státu České republiky je CZE, Slovensko používá SVK, Německo DEU, Polsko POL, Maďarsko HUN, Rakousko AUT a zkratka státu Itálie je ITA. Uvedené zkratky států jsou pouze pro představu. Rozsáhlejší tabulka zkratek států je k nalezení například na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky.
Jestliže na svém telefonu najdete zmeškaný hovor od neznámého čísla, můžete snadno zjistit, komu patří telefonní číslo na internetu. Jestliže jste předtím komunikovali s úřady, možná vás hned napadne, komu patří telefonní číslo.
Etnické skupiny a národnostní menšiny v ČR
Pojmy národnostní menšina a etnická skupiny mají mnoho společného. Dalo by se říci, že se v mnohém prolínají. Národnost je příslušnost osoby k národu, kdy se národ charakterizuje jako společenství lidí, které utvářelo a utváří společné dějiny, kulturu a území. Národnostní menšina je historicky vzniklé společenství lidí společného původu, jazyka a duchovní kultury.
Národnostní menšiny v ČR žijí na území ČR a odlišují se od ostatních občanů jazykem, etnickým původem, kulturou, tradicemi a zvyky. Národnostní menšiny v ČR (a nejen u nás) jsou skutečně menšiny – tvoří menší část obyvatelstva dané země a usilují o zachování svých tradic, jazyka a kultury. Jedinec, kterého bychom mohli považovat za příslušníka národnostní menšiny v ČR, se hlásí k jiné národnosti než k české. Jedinci v menšinách zakouší rasistické narážky a mají problémy při hledání brigád, stálých prací atd.
Přesto diverzita v pracovních týmech je výhodná pro všechny strany na většině pracovních pozicích (i při brigádách). Nejen diverzita v práci, ale také inkluze ve školách, školkách a jiných zařízeních, kde se setkávají lidé různých národností, je velmi prospěšná pro společnost. Etnické skupiny jsou například Afroameričané, Albánci, Angličané, Beduíni, Bělorusové, Britové, Češi, Eskymáci, Finové, Francouzi, Chorvati, Irové, Italové, Japonci, Kazaši, Korejci, Lotyši, Maďaři, Němci, Poláci, Romové, Rusové, Skotové, Slované, Slováci, Španělé, Ukrajinci, Valaši, Vietnamci či Židé. Etnických skupin je mnohem více a jejich zastoupení na světě je v různém poměru.
Už přemýšlíte nad tím, jak napsat úvahu o rasismu či diskriminaci? Stačí znát pár tipů, jak napsat úvahu správně a čtivě a můžete začít.
K národnostním menšinám v ČR a k příslušníkům etnických skupin se u některých jedinců objevuje averze, diskriminace, rasistické, xenofobní a jiné předsudky, které absolutně nerespektují společenskou etiketu. Na našem území je nejcitelnější antipatie vůči Romům a Vietnamcům. Při průzkumu mezi obyvateli ČR si značná část lidí myslela, že národnostní menšiny v ČR mají lepší práva či jiné výhody oproti Čechům.
Národnost česká
Národnostní menšiny v ČR i národnost česká se objevuje ve sčítání lidu. Při sčítání lidu může jedinec uvést více národností. Do oficiálních dokumentů a formulářů se národnost nevyplňuje, pouze státní příslušnost. K národnosti české se v roce 2021 přihlásilo 83,8 % lidí, kteří při sčítání lidu vyplnili kolonku národnosti. Národnost česká se na našem území objevuje v rostoucím i klesajícím zastoupení. V roce 1930 bylo zastoupení národnosti české 7 305 000 obyvatel, zastoupení rostlo až do roku 1980, kdy bylo 9 734 000 obyvatel národnosti české. V 90. letech zastoupení kleslo o jeden milion. K roku 2021 je zastoupení národnosti české u nás něco málo přes 6 milionů.