Co je a kdo vede obchodní rejstřík? V článku se zaměříme na obchodní rejstřík, vysvětlíme si, co obchodní rejstřík je, co v něm nalezneme, kdo ho vede, jak můžeme získat výpis z obchodního rejstříku a k čemu ho můžeme potřebovat.
Také Vám detailně vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi obchodním a živnostenským rejstříkem, tyto 2 rejstříky jsou totiž velice často zaměňovány.
Co je obchodní rejstřík?
Obchodní rejstřík je pod správou Ministerstva spravedlnosti ČR a nalezneme v něm zákonem stanovené informace o podnikatelích na území České republiky. Tento rejstřík je přístupný úplně každému v online podobě, kde si můžete zjistit všechny potřebné údaje.
Kdo musí být zapsaný v obchodním rejstříku?
Zápis do obchodního rejstříku je upravován Zákonem o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Tento zákon také určuje, kdo je povinován být v OR zapsán.
V OR musí být zapsané:
- právnické osoby (obchodní společnosti a družstva)
- fyzické osoby (podnikatelé), které mají bydliště v ČR a o tento zápis sami požádají, případně jim to přikazuje právní předpis
- některé zahraniční osoby provozující podnikatelskou činnost
- další osoby, které mají tuto povinnost
Jaké informace v OR nalezneme?
- název a sídlo firmy u právnických osob
- jméno a bydliště u fyzických osob
- právní forma u právnické osoby
- rodné číslo nebo datum narození u fyzické osoby
- identifikační číslo (IČO)
- výše základního kapitálu
- datum vzniku a zániku podnikání, aj.
Do online obchodního rejstříku nahlížíme, pokud potřebujeme např. zjistit, zda daná firma doopravdy existuje, najdeme tam o ní všechny údaje a zjistili bychom tam, pokud by firma byla například v likvidaci. Tyto informace slouží pouze k informačním účelům.
Pokud bychom potřebovali oficiální dokument s informacemi z obchodního rejstříku, jedná se o tzv. Výpis z obchodního rejstříku. Tento oficiální dokument většinou potřebujeme k podnikatelským, právním nebo soudním úkonům, či finančním záležitostem.
V těchto případech si musíme zažádat o oficiální výpis z obchodního rejstříku:
- obchodní záležitosti
- podpis smluv
- právní a soudní úkony
- založení firemního či podnikatelského bankovního účtu, atd.
Kde si o výpis z obchodního rejstříku můžeme zažádat?
O oficiální verzi výpisu z obchodního rejstříku si můžete zažádat na všech pobočkách Czech POINT, na obecních úřadech nebo na vybraných pobočkách České pošty. O tento výpis z OR si můžete zažádat i elektronicky, ale musíte být vlastníkem datové schránky.
Živnostenský rejstřík
Mnohým z nás není přesně jasný rozdíl mezi obchodním a živnostenským rejstříkem.
Živnostenský rejstřík je spravován Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Všechny potřebné informace jsou shrnuty v zákoně o živnostenském podnikání. V živnostenském rejstříku nalezneme údaje o právnických a fyzických osobách, které jsou nebo byly vlastníky tzv. živnostenského oprávnění, jedná se o tzv. OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná).
Výpis z živnostenského rejstříku
I výpis z živnostenského rejstříku naleznete také online jako výpis z OR, ale online neuvidíte všechny informace. Neveřejná jsou rodná čísla a údaje o uložených pokutách. Výpis z živnostenského rejstříku se vydává pouze elektronicky, zažádat si o něj můžete na obecních živnostenských úřadech a na všech pobočkách CZECH Pointu.
OSVČ musí být zapsána v živnostenském rejstříku, ale nemusí být zapsaná v obchodním rejstříku. Osoba samostatně výdělečně činná může o zápis do obchodního rejstříku ale zažádat.
Každý vlastník živnostenského oprávnění musí být zapsán v živnostenském rejstříku, ale ne každá OSVČ musí být zapsána v obchodním rejstříku.
Pokud se rozhodnete k zápisu do obchodního rejstříku, plynou z toho pro Vás určité povinnosti:
- povinnost vést účetnictví
- zveřejnění účetní závěrky
- vystavování účetních dokladů
OSVČ zapsaná v obchodním rejstříku je povinována vést si účetnictví, protože všechny subjekty zapsané v OR mají tuto povinnost. Znamená to tedy, že tato osoba musí prokázat také poměrně vysoké administrativní schopnosti. Dále musí tato osoba samostatně výdělečná činná evidovaná v OR zveřejnit svou účetní závěrku, musí tedy vykázat všechny své příjmy a výdaje pomocí tzv. účetní rozvahy. Nakonec je nutné, aby tato osoba vystavovala účetní doklady (faktury), které budou splňovat všechny náležitosti a budou obsahovat všechny legislativně povinné údaje.
ARES
Pro kompletní přehled o podnikatelských rejstřících musíme zmínit také tzv. ARES, neboli Administrativní registr ekonomických subjektů. V tomto registru můžeme vyhledat všechny ekonomické subjekty registrované na území ČR. Tato aplikace je spravována Ministerstvem financí ČR. ARES sdružuje informace o podnikatelských rejstřících v České republice, má pouze informativní charakter a nemá charakter úřední listiny.