V dnešním článku se podíváme na informace o dohodě o provedení práce. Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je v České republice velice oblíbený pracovně-právní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Níže naleznete všechny potřebné informace o této pracovně-právní dohodě. Podíváme se, jaká má pravidla a za jakých podmínek ji uzavíráme. Nakonec uvedeme příklady, kde se s DPP můžeme nejčastěji setkat a představíme i její nevlastní sestru, dohodu o pracovní činnosti. Jaký je mezi nimi rozdíl?
V aktuálním článku pro rok 2022 jsou informace o zdravotním a sociálním pojištění u DPP. DPP daně se řeší jinak v závislosti na tom, zda zaměstnanec podepsal prohlášení k dani nebo nepodepsal.
Druhy pracovních smluv v ČR
V České republice rozlišujeme 3 druhy pracovních smluv.
- Pracovní smlouva: na dobu určitou a na dobu neurčitou
- Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
- Dohoda o provedení práce (DPP)
Pracovní smlouva
Pracovní smlouva je nejčastější typ pracovně-právního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, když nastupujeme do nové práce. Pracovní smlouvu můžeme uzavřít na dobu určitou nebo na dobu neurčitou.
Smlouva na dobu určitou lze uzavřít nejdéle na 3 roky a poté ji můžeme ještě 2x o další 3 roky prodloužit. Celkově můžeme být u jedné firmy tedy zaměstnaní na dobu určitou až 9 let, poté je potřeba ukončit pracovní poměr nebo smlouvu změnit na dobu neurčitou.
Smlouva na dobu neurčitou je nejoblíbenější pracovní smlouvou v ČR. Musí v ní být přesně definovány podmínky výpovědní lhůty.
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
Dohoda o pracovní činnosti je vhodná převážně pro brigády a další přivýdělky, protože je limitována hodinami.
Jedná se o úvazek podobný polovičnímu. DPČ je limitována hodinami, zaměstnanec nesmí překročit 20 hodin týdně. U dohody o pracovní činnosti je potřeba myslet na povinnost platit zdravotní a sociální pojištění již při částce nad 2 500 CZK.
Dohoda o provedení práce (DPP)
Dohoda o provedení práce je definována jako specifická forma pracovně-právního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, nejedná se totiž o pracovní poměr. Nejvíce je tato forma dohody používána při brigádách, různých sezónních výpomocích a například i pro rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, rovněž také pro důchodce.
Pravidla dohody o provedení práce jsou pevně stanovena v Zákoníku práce. Od roku 2011 musí být vždy sjednána písemně. U DPP není žádná zkušební doba.
DPP a zákon
Dohoda o provedení práce je stanovena v §74 – 77 Zákoníku práce.
Náležitosti DPP
- Přesné vymezení pracovního úkolu,
- finanční odměna za provedení pracovního úkolu,
- rozsah práce,
- orientační doba práce/minimální doba práce,
- doba, na kterou se DPP sjednává.
Kolik hodin můžeme odpracovat na DPP?
Do roku 2011 jsme na jednu dohodu o provedení práce mohli odpracovat maximálně 150 hodin ročně. V roce 2011 došlo ke změně a na jednu DPP můžeme odpracovat až 300 hodin ročně. Po odpracování 300 hodin dohoda o provedení práce automaticky zaniká.
Zaměstnanec může mít podepsaných více DPP u různých zaměstnavatelů. U každého zaměstnavatele a na každou DPP může odpracovat výše zmíněných 300 hodin.
Ukončení DPP
Existuje několik způsobů, jak ukončit DPP:
- Ukončení ke sjednanému dni ve smlouvě,
- výpovědí smlouvy s 15 denní výpovědní lhůtou,
- okamžitým zrušením, pokud tato možnost existuje.
Ukončení DPP by mělo mít vždy písemnou formu, jinak nemusí být výpověď jednou ze stran považována za platnou.
Nároky na mzdu
V roce 2021 byla stanovena minimální hodinová mzda na 90,50 CZK, tato částka se odvíjí od obecné výše minimální mzdy v České republice. Maximální výše hodinové mzdy na DPP není nijak limitována.
Limitována je maximální výše měsíčního výdělku, pokud se chcete vyhnout srážkám ze mzdy na zdravotním a sociálním pojištění.
Danění DPP
U DPP záleží na dvou základních faktorech, podle kterých se výdělek poté daní nebo nedaní:
- Zda je nebo není podepsané prohlášení o dani,
- zda je nebo není výdělek vyšší jak 10 000 CZK.
Pokud máte u zaměstnavatele, se kterým máte podepsanou DPP, podepsané i daňové prohlášení a vydělali jste méně jak 10 000 CZK, je vám odváděna pouze zálohová daň a neplatíte zdravotní a sociální pojištění. V případě, že jste vydělali více jak 10 000 CZK a máte u zaměstnavatele podepsané daňové prohlášení, budete platit 15 % zálohovou daň a budete také platit zdravotní a sociální pojištění. Vy 11 % z hrubé mzdy a zaměstnavatel 34 % z hrubé mzdy.
V případě, že nemáte u zaměstnavatele, se kterým máte podepsanou DPP, podepsané daňové prohlášení a vydělali jste méně jak 10 000 CZK, je Vám z hrubé mzdy odečtena 15% daň, neplatíte zdravotní a sociální pojištění. Pokud jste vydělali více jak 10 000 CZK a nemáte podepsané daňové prohlášení, je Vám srážena 15% daň z příjmu, poté si také zaplatíte zdravotní a sociální pojištění. Vy 11 % z hrubé mzdy a zaměstnavatel 34 % z hrubé mzdy.
Daňové prohlášení můžete mít podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
S ohledem na výše zmíněná omezení se nám nejvíce vyplatí vydělávat pod 10 000 CZK měsíčně, abychom nemuseli platit zdravotní a sociální pojištění. Velmi často takto můžete mít DPP uzavřenou s více zaměstnavateli a u každého z nich si můžete vydělat pod 10 000 CZK. Jednotlivé výdělky se nesčítají.
Rozdíl mezi DPP a PDČ
V České republice bývá velice často zaměňována dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Hlavní rozdíl je u obou dohod v maximální výši odpracovaných hodin. U DPP můžete odpracovat až 300 hodin ročně. U DPČ můžete odpracovat pouze 20 hodin týdně. V obou případech se jedná spíše o přivýdělek nebo brigádu, nežli o hlavní pracovní úvazek.
Jak nejlépe na Ddhodu o provedení práce?
Stručně řečeno, dohoda o provedení práce nemůže být brána jako hlavní výdělek. Jedná se o přivýdělek, který je potřeba kombinovat s dalšími příjmy. DPP u jednoho zaměstnavatele se nám nejvíce vyplatí, pokud budeme vydělávat měsíčně do 10 000 CZK hrubého, abychom se vyhnuli placení zdravotního a sociálního pojištění. V momentě, kdy vyděláváme nad 10 000 CZK, jsme povinni si pojištění platit, celkem 11 % z hrubé mzdy (4,5 % zdravotní pojištění a 6,5 % sociální pojištění).
Ideální může být kombinovat více dohod o provedení práce u více zaměstnavatelů, kdy si u každého zaměstnavatele vyděláte do 10 000 CZK.
Nezapomínejte ale, že na jednu dohodu o provedení práce můžete ročně odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Tento limit nesmíte překročit. Dosažením tohoto limitu je smlouva automaticky ukončena. Pokud byste i nadále u zaměstnavatele pokračovali v práci bez platné smlouvy, hrozí peněžní sankce Vám i Vašemu zaměstnavateli, jednalo by se o tzv. práci na černo bez řádné smlouvy.