Slyšeli jste již o dotačním programu Nová zelená úsporám? Ten stéle probíhá, a tak i letos můžete využít příspěvek na zateplení či koupi solárních panelů. Jako každá dotace, i tato má svá pravidla a my vám v krátkosti řekneme jaká.
S kotlíkovou dotací 40 tisíc navíc
Tato akce běží od září minulého roku a využít ji můžete až do konce roku 2021. A o co se vlastně jedná? Bonus až 40 tisíc korun můžete získat v případě, že dotaci na zateplení, nová okna a dveře či instalaci solárních panelů zkombinujete se žádostí o kotlíkovou dotaci.
Nabídka se již takhle zdá velmi příznivá, to ale není konec. Nárok na bonus máte celé dva roky od získání kotlíkové dotace. V praxi to tedy znamená, že pokud letos uplatníte dotaci na kotel a příští rok budete žádat o příspěvek na solární panely či jiný produkt v rámci Zelené úsporám, máte stále na vyplacení bonusu nárok.
Výhody končí, když chcete o bonus žádat zpětně. Taková možnost není.
Pokud k žádosti v rámci Zelené úsporám přidáte žádost o kotlíkovou dotaci, získáte bonus až 40 000 Kč.
Fotovoltaika pro rodinný dům
Uvažujete o tzv. domácí elektrárně? Pokud ano, vyplatí se vám to. Nově se dotace na fotovoltaiku vztahují i na elektrárny tohoto tipu s výkonem více než 4 000 kWh za rok. V takovém případě se můžete dostat až na částku 150 tisíc korun získaných z dotace.
Výhoda ovšem není jen v dotaci. Elektřina z domácí elektrárny je využitelná k vytápění domu i ohřevu vody. Přebytečná energie je pak akumulována a použita pro napájení elektrických spotřebičů v případě nečinnosti elektrárny.
Pokud váháte, zda je domácí solární elektrárna ten správný krok, podívejte se na ceny energií 2018 a posuďte sami.
Na dotaci pro instalaci solárních panelů máte nárok i v případě, že již fotovoltaiku pro rodinný dům máte, ale rozhodli jste se ji rozšířit.
Solární elektrárna vám vytopí dům i ohřeje vodu.
Dotace pokryjí až 50 % nákladů
Jak jsme zmiňovali již na začátku, dotace v rámci Zelné úsporám mají svá pravidla. Prvním omezením je maximální povolená částka pro jednoho žadatele, která činí 5 milionů korun na dotaci. Tuto částku nijak neomezuje informace, do které platové třídy patříte. Další hranicí je procentuální výše nákladů, kterou dotace pokryje. V tomto případě mluvíme o 50 % všech doložených výdajů.
Nejsou ovšem výdaje jako výdaje. Dotace podporují pouze technologie, které jsou uvedeny v oficiálním Seznamu výrobků a technologií. Pokud chcete mít tedy jistotu, že na dotace budete mít nárok, podívejte se na poradenský web Nové zelené úsporám a všechny nejasnosti si raději ověřte.
Každý žadatel má nárok na maximálně 5 milionů korun a zároveň 50 % nákladů.
Dotace jsou hojně využívány. Důkazem je částka vyplacená od roku 2014, která dělá přes 2,3 miliardy korun pro více než 14 tisíc žadatelů.
Tip: Úspornost budovy i elektrických spotřebičů poznáte podle energetického štítku. Podívejte se, jak se změní označení energetického štítku v březnu 2021.