Denně se setkáváme s množstvím různých daní, ať už je to DPH či například daň spotřební. Palivová karta Shell umožňuje uplatnit nárok na vrácení spotřební daně. Existují také daně, které se netýkají každého z nás, a tou je mimo jiné právě silniční daň. Kdo je povinen tuto daň platit, jaký na její výpočet a jak ji zaplatit, to se dozvíte v tomto článku.
Koho se silniční daň týká?
Dle zákona se silniční daň týká firem a podnikatelů, kteří využívají auto k výdělečné činnosti. Ve většině případů je poplatníkem této daně osoba, které je zapsána v technickém průkazu jakožto provozovatel vozidla. Silniční daň jste povinni platit i v případě, že jste půjčil auto člověku, který ho bude využívat ke svému podnikání.
Pro firmy a podnikatele s vozovým parkem se vyplatí různé tankovací karty, například palivová karta OMV či Tankarta od Benziny.
Dalším příkladem poplatníka silniční daně je zaměstnavatel, který platí zaměstnanci cestovní náklady za pracovní cesty, které absolvuje zaměstnanec vlastním autem. Vozidlo se tak stává využitým k podnikání, daň ovšem neplatí majitel, ale zaměstnavatel.
Silniční daň se Vás týká, pokud využíváte auto k výdělečné činnosti.
Která vozidla jsou předmětem daně?
O tom, na která vozidla se silniční daň vztahuje, pojednává zákon o silniční dani. Podle tohoto zákona je předmětem daně:
- Každé silniční motorové vozidlo a jeho přípojné vozidlo, které je registrováno a provozováno v rámci České republiky. V případě, že je vozidlo registrováno v České republice, ale provozováno v zahraničí, nebo naopak, silniční daň se na něho nevztahuje.
- Vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určené k přepravě nákladů registrováno v Česku. V tomto případě se nebere ohled na to, zda se využívá k podnikání nebo ne.
Která vozidla předmětem daně nejsou?
Na druhé straně jsou také silniční motorová vozidla, které předmětem daně nejsou. Mezi ně patří:
- samojízdné pracovní stroje
- zemědělské a lesnické traktory
- speciální pásové automobily a vozidla s přidělenou zvláštní značkou
Vozidla od silniční daně osvobozená
Třetí skupinou jsou vozidla, která jsou od silniční daně osvobozená. Jejich vlastníci jsou povinni podat daňové přiznání, výsledná daň je ovšem nulová. Do této skupiny jsou zařazena tyto vozidla:
- vozy do 12 tun, využívající alternativní pohonné hmoty (LPG, CNG, na elektřinu, hybridní pohonné hmoty)
- zametací vozidla a značkovače silnic
- hasičské vozy a vozidla provozovaná civilní obranou, bezpečnostními sbory nebo vozidla zdravotních služeb
- vozidla, která mají méně než čtyři kola a jsou v technickém průkazu zapsána do kategorie L
- vozidla zabezpečující linkovou a vnitrostátní dopravu
Snížení silniční daně
Možností pro všechny plátce silniční daně je její snížení. Podmínkou je, že u vozidla od jeho první registrace neuběhlo více než 9 let. Snížení je pak rozděleno do následujících kategorií:
- snížení o 48 % v období 36 kalendářních měsíců od data první registrace
- o 40 % v období následujících 36 kalendářních měsíců
- o 25 % v období dalších následujících 36 kalendářních měsíců
Pokud jde o vozidlo poprvé registrované před rokem 1990, sazba daně se naopak zvyšuje o 25 %.
Pokud není Váš automobil starší než 9 let, máte nárok na snížení daně.
Jak silniční daň vypočítat?
Silniční daň se vypočítává rozdílně u osobních a nákladních automobilů. V případě automobilů osobních se výpočet odvíjí od objemu motoru. Roční sazba u jednotlivých objemů je následující:
Při výpočtu silniční daně u nákladních aut rozhoduje počet náprav a součet největších povolených hmotností na nápravy. Počet náprav je rozdělen do 4 skupin od jedné do čtyř a více náprav. O celkové částce pak rozhoduje právě nejvyšší povolená hmotnost.
S výpočtem Vám pomůže Silniční daň kalkulačka.
Výpočet silniční daně u osobních a nákladních automobilů se liší.
Kdy silniční daň zaplatit
U platby zálohy na silniční daň máte na výběr. Obvykle se tato částka hradí čtyřikrát do roka vždy za uplynulé čtvrtletí. V tomto případě si pohlídejte následující data splatnosti:
- 15. dubna za leden, únor a březen
- 15. července za duben, květen a červen
- 15. října za červenec srpen a září
- 15. prosince za říjen a listopad
Druhou možností je zaplatit zálohu za celý následující rok při první platbě.
Daňové přiznání v případě silniční daně musíte podat vždy do konce ledna za loňský rok. V tuto chvíli zároveň zaplatíte nedoplatky na dani, které vznikají za prosinec, za který se neplatí záloha.
Záloha na silniční daň se obvykle platí čtyříkrát za rok.
Láká Vás práce řidiče ať už osobního či nákladního automobilu? Pak se podívejte na aktuální nabídku práce, projděte si recenze jednotlivých zaměstnavatelů a nastupte do práce, která Vás baví.