Vstup do manželství je velký životní krok, který může v mnoha ohledech změnit váš život. Ta první změna na vás čeká hned po svatbě – vyměnit doklady. Kde všude musíte změnu stavu a jména nahlásit?
Muži versus ženy
Pokud vezmeme v úvahu klasický a nejčastější průběh svatby, tedy situaci, kdy žena přejímá manželovo jméno, jsou na tom výrazně lépe muži. Těm se jméno nemění a vzhledem k tomu, že údaj o rodinném stavu je v občanském průkazu volitelný, většiny mužů se změna stavu ze svobodného na ženatý nijak nedotkne. O nový občanský průkaz žádat nemusí. V cestovních pasech a řidičských průkazech se rodinný stav neuvádí, takže si muži mohou nechat své staré doklady. U žen, které si při svatbě změní jméno, je situace mnohem komplikovanější. Čeká je kolečko po úřadech či institucích a nahlašování změny na mnoha místech.
Přečtěte si také, jak probíhá výměna občanského průkazu.
Zatímco muži se po svatbě výměně dokladů z velké části vyhnou, ženy, pokud přijmou manželovo jméno, čeká mnoho byrokracie.
Není to jen o občanském průkazu
Změnu příjmení jste u mnoha institucí povinni hlásit a výměna dokladů po svatbě je při změně jména povinná. V několika dalších případech je to jen vhodné nebo doporučené. Sestavili jsme pro vás přehledný seznam podle důležitosti.
Změnu jste povinni ohlásit a žádáte o nový doklad:
- Občanský průkaz – do 15 dnů od obdržení oddacího listu
- Řidičský průkaz – do 5 dnů od změny, výměna stojí 50 Kč ve standardní lhůtě
- Cestovní pas – platnost starého pasu končí po třech měsících od změny jména, výměna stojí 600 Kč ve standardní lhůtě (pokud hned po obřadu vyrazíte na svatební cestu, nemusíte se bát, že by váš pas nebyl platný)
- Matrika – pokud máte nezletilé děti z předchozího vztahu, dostanou nový rodný list s vaším změněným jménem
Tip: Přečtěte si také, jak probíhá výměna řidičského průkazu.
Změnu musíte nahlásit na:
- Živnostenský úřad – do 15 dnů, pokud jste podnikatelka nebo OSVČ na živnostenský list, je potřeba předložit oddací list a zaplatit správní poplatek za změnu údajů 100 Kč
- Katastrální úřad
- Registr vozidel – do 10 dnů je potřeba zažádat o zápis změn, správní poplatek činí 50 Kč
- Lékařům
- Pojišťovnám, spořitelnám, fondům apod.
- Distributorům energií
- Telefonním operátorům a poskytovatelům internetu
- Nutné je také vyřešit předplatné na MHD
Změnu musíte ohlásit a doložit při tom nový občanský průkaz
- České poště – pokud vám přijde zásilka na předchozí jméno, musíte předložit nejen nový občanský průkaz, ale i oddací list (po změně jména se doporučuje nechat si pár měsíců na schránce staré jméno)
- Bankám – nový občanský průkaz musíte v bance předložit, aby vám převedli účet na jiné jméno, vydali novou kartu se změněným jménem a vytvořili nový podpisový vzor
Instituce, kterým změnu není nutné hlásit, získají ji z údajů o evidenci obyvatel:
- Zdravotní pojišťovna – raději se ujistěte telefonicky, v některých případech trvá pojišťovnám dlouhou dobu, než změnu zaregistrují, dostanete novou průkazku pojištěnce
- Česká správa sociálního zabezpečení
- Finanční úřad
Změnu je vhodné nahlásit:
- Obchodům, kde máte věrnostní karty
- Dalším institucím, kde by změna jména mohla působit obtíže