P2P půjčky
P2P půjčky neboli peer to peer půjčky zná většina lidí především díky Zonky. Jaké jiné P2P půjčky je možné sjednat? S tím pomůže online srovnání půjček.
Nejlépe hodnocené půjčky – listopad 2024
- Zonky půjčka na cokoliv s úrokem od 4,99 %
- Mimořádné splátky jsou zdarma a bez postihů
- Předčasné splacení půjčky je zdarma
- Levnější půjčení peněz než u banky
Další půjčky
- Zonky půjčka na cokoliv s úrokem od 4,99 %
- Mimořádné splátky jsou zdarma a bez postihů
- Předčasné splacení půjčky je zdarma
- Levnější půjčení peněz než u banky
Spojení půjčky P2P neboli peer-to-peer půjčky, pochází z IT prostředí. Označení se používá pro počítačové sítě, které jsou určené k přímému sdílení. V internetovém prostředí se jedná o přímé sdílení hudby, fotografií nebo filmů. V bankovním prostředí znamenají půjčky P2P přímé sdílení peněz.
Peer to peer půjčky fungují na principu: "Lidé půjčují lidem". Lidé, kteří mají ušetřené peníze a touží své finance zhodnotit, investují do půjčky P2P na různých P2P platformách, a tak pomáhají lidem, kterým naopak peníze zase schází. Myšlenka je to krásná, ale i tak investor do půjčky P2P touží hlavně zúročit své finance a navýšit své jmění. Na jedné straně tedy stojí investoři, kteří chtějí peníze půjčit a na druhé žadatelé, kteří si potřebují peníze půjčit. Tyto 2 strany peer to peer půjčky propojí P2P platforma, která poskytnutí peer to peer půjčky zprostředkuje.
Jak fungují peer to peer půjčky?
Peer-to-peer půjčky označují přímé sdílení peněz mezi lidmi. Jedná se o nový fenomén ve světě bankovnictví, kdy lidé nahrazují bankovní instituce. Na jedné straně je zájemce o půjčku. Na straně druhé lidé, kteří chtějí nějakým způsobem zúročit své naspořené peníze a rozhodnou se investovat do peer to peer půjčky. Tito lidé se propojí skrze internetovou stránku, kde si zájemci o půjčku mohou vybrat z různých nabídek. Poskytovatel peer to peer půjčky napíše na svůj "profil", kolik peněz a za jakých podmínek nabízí. Zájemce si vybere z nabídek tu, která mu nejvíce vyhovuje a celá transakce poskytnutí peer to peer půjčky je zprostředkována skrze internetový server.
Samotné hledání investorů probíhá nejčastěji za pomoci tzv. aukce, kdy klient požádá o poskytnutí půjčky P2P a investor na jeho poptávku zareaguje. Obě strany se musí řídit pravidly stanovenými webovou P2P platformou, přes kterou sjednání peer to peer půjčky proběhne. Nejčastěji bývá v pravidlech platformy nejvyšší možná vypůjčená částka a také bývá pevně stanovený úrok.
- Úrok bývá stanoven platformou na základě ratingu, který je žadateli o půjčku přiřazen.
- Žadatel o půjčku určí maximální úrok, který může akceptovat, investor poté nabídne stejný nebo nižší úrok.
- Platforma a žadatel určují pouze doporučený úrok, konečný úrok je na investorovi.
P2P půjčky v ČR
První P2P půjčky v ČR začala poskytovat v roce 2010 společnost Bankerat. V té době ale nebyly peer to peer půjčky na českém území příliš rozšířené a opravdový boom začal až v roce 2015 se společností Zonky, která se stala průkopníkem půjčky P2P v České republice. Právě společnost Zonky je často mylně považována za společnost, která začala jako první P2P půjčky v ČR poskytovat.
P2P půjčky v ČR poskytuje také platforma Pujcmefirme.cz, která propojuje svět investorů s podnikatelskými subjekty. Pujcmefirme.cz poskytuje P2P půjčky v ČR od roku 2016.
P2P půjčky investice
P2P půjčky nejsou pouze úvěry pro klienty, kteří si potřebují půjčit peníze, P2P půjčky fungují obousměrně, protože lidé, kteří mají dostatek vlastních financí, touží své finance nějakým způsobem investovat. Pro ty, kteří by rádi zhodnotili nastřádané finance, jsou určeny v rámci P2P půjčky investice. P2P půjčky investice jsou nabízeny lidem, kteří nechtějí nechat své peníze ležet bez zhodnocení a rádi by je investovali. Možností, kam investovat finance, je mnoho. Peer to peer půjčky se však stávají stále oblíbenější platformou pro potenciální investory.
Investor si nejprve vybere platformu, která nabízí u P2P půjčky investice. Pokud si vybral platformu, do které chce investovat své peníze, sepíše s touto platformou smlouvu. Investor se musí rozhodnout, zda bude investovat do bezpečnější platformy s nižším výnosem nebo zda bude investovat do rizikovější platformy s vyšším výnosem. P2P půjčky investice s sebou nesou i určité riziko, které je třeba zvážit. Někteří žadatelé o půjčku nejsou spolehliví, mají nízké příjmy nebo špatnou historii splácení. V tu chvíli je na investorovi, aby si rozmyslel, zda bude investovat do takového klienta. P2P půjčky investice do takových klientů jsou velmi rizikové, zároveň však mohou investorovi přinést zajímavé peníze, které jsou pro žadatele daní právě za toto riziko.
P2P půjčky bez registru
P2P půjčky bez registru jsou určeny klientům, kteří již mají s půjčkami nějaké zkušenosti, a často nejsou tyto zkušenosti kladné. Investoři, kteří nabízí P2P půjčky bez registru, nenahlížejí před schválením půjčky P2P do rejstříku dlužníků, aby posoudili bonitu klienta. Sjednání P2P půjčky ale není tak snadné. To, že registr dlužníků nekontrolují investoři, neznamená, že tak nečiní poskytovatelé půjčky. Společnosti poskytující peer to peer půjčky bonitu svých klientů ověřují. Získání peer to peer půjčky bez registru tak může být těžké, ale není nemožné.
Sjednání P2P půjčky bez registru je možné, nemusí však být příliš výhodné. P2P půjčky bez registru jsou pro investory velmi rizikové. Někteří jsou ochotni toto riziko podstoupit, ale nechají si za to velmi dobře zaplatit. Úroky se u P2P půjčky bez registru mohou vyšplhat do astronomických částek a klient může takovou půjčku i několikanásobně přeplatit. Na druhé straně rizika je investor, který má velmi nízkou jistotu, že žadatel o půjčku peníze splatí. Obě strany by si proto měly sjednání P2P půjčky bez registru rozmyslet a dobře zvážit, zda je to v jejich momentální finanční situaci vhodné.
P2P jsou pochopitelně půjčky, které patří do nebankovní sekce. Výhoda těchto nebankovních půjček je, že jsou určené pro všechny, bez ohledu na jejich úvěrovou minulost a s tím spojenou platící morálku. Investoři jdou do takových „akcí“ na vlastní riziko a nehledí na záznamy v registrech dlužníků, ať už jsou pozitivní nebo negativní.
Lidé půjčují lidem, ale vše musí být ošetřeno právně. Od toho je zde platforma, která transakci zastřešuje po právní stránce. Poskytnutí P2P půjčky musí probíhat za jasných podmínek a pravidel. Platforma tedy sepíše mezi žadatelem a mezi věřitelem smlouvu a zařídí, že peníze dorazí tam, kam mají. V případě, že by klient půjčku přestal splácet, platforma zahájí právní kroky a začne peníze vymáhat. I proto se nyní ověřuje bonita u žadatelů o P2P půjčky stejně tak jako u bankovních institucí.
P2P půjčky daně
Každý, kdo se zajímá o P2P půjčky investice, by neměl zapomenout, že je nutné platit u P2P půjčky daně. Investor má z investic do P2P půjčky příjem, který je dle zákona povinen zdanit bez ohledu na to, zda má prostředky na soukromém bankovní účtu nebo je dále investuje. Skutečnost, zda investor odvádí z poskytování P2P půjčky daně, je ověřována finančním úřadem. Každý investor si tedy musí dát pozor, aby všechny příjmy z P2P půjčky investice řádně zdanil. Za nezdanění či neúplné zdanění může být finančním úřadem investorovi vyměřeno vysoké penále.
P2P půjčky výhody
Peer-to-peer půjčky jsou zajímavé nejen tím, že celá transakce není zprostředkována bankovní institucí, která zkoumá klientovu bonitu. Tyto půjčky jsou často velmi dobře úrokované. A je to logické, P2P půjčky nemusí živit velké množství zaměstnanců jako bankovní a nebankovní společnosti.
P2P půjčky nevýhody
Když P2P půjčky začínaly, neověřovala se příliš detailně klientova bonita. V současnosti již zprostředkovatel peer to peer půjčky důkladně prověřuje bonitu žadatelů. Chrání tím sebe a své investory. Proto již není pravdou, že o P2P půjčku si může zažádat kdokoliv. Většina platforem poskytujících peer to peer půjčky neumožňuje žadatelům o půjčku pojištění úvěru, proto si musí být žadatel maximálně jistý, že bude schopný úvěr splácet. U peer to peer půjčky hrozí vysoké penále v případě nesplacení úvěru a klient takto může upadnout až do exekučního řízení. Klient musí vždy vědět proč a na co si půjčuje a musí si být jistý, že bude schopný úvěr splácet.
P2P půjčky recenze
Za nejlepší způsob, jak najít ty nejvýhodnější a zároveň nejspolehlivější produkty, jsou považovány u P2P půjčky recenze. Na internetu jsou k nalezení nejrůznější fóra, kde je možné si přečíst na jednotlivé P2P půjčky recenze uživatelů, kteří již mají se sjednáním P2P půjčky zkušenosti. Stačí zadat do internetového vyhledávače "P2P půjčky recenze", popřípadě název konkrétní půjčky a poskytovatele, který ji zprostředkovává. Cestou k nalezení nejrelevantnějších a pravdivých informací jsou u P2P půjčky recenze.
Informace je možné čerpat také na webových stránkách poskytovatelů, kde je možné si přečíst u každé P2P půjčky zkušenosti klientů. Dále existují webové stránky, kde jsou zveřejňovány v oblasti P2P půjčky zkušenosti a na kterých klienti naleznou srovnání P2P půjček. Klient si poté může vybrat tu nejlepší a nejvýhodnější pro něj. Klienti by si vždy měli vybírat takové platformy, za kterými stojí zkušenosti spokojených klientů. Najít si u každé P2P půjčky recenze je důležitým krokem k nalezení opravdu spolehlivé peer to peer půjčky.
P2P půjčky srovnání
Na internetu existuje několik webů, které nabízí u P2P půjčky srovnání produktů jednotlivých poskytovatelů. Při výběru podobného produktu je vždy velmi důležité ověřit si všechny možné informace o poskytovateli i konkrétní půjčce. Proto existují u P2P půjčky srovnání, která klientovi pomohou v rozhodování, pro jakou půjčku se rozhodnout.
S poskytovateli P2P půjček se v poslední době roztrhl pytel. Dříve nabízelo P2P půjčky v ČR pouze pár společností, dnes má klient na výběr ze široké škály produktů. Proto je důležité udělat si před sjednáním P2P půjčky srovnání.
Přestože se jedná o fenomén několika posledních let, i v České republice již najdeme zástupce, kteří nabízejí tyto druhy půjček. Nejznámějším zprostředkovatelem je nepochybně Zonky.cz. Další jsou například: Bankerat, Žlutý Meloun nebo Mintos.