Jak používat výkaz práce a co je evidence docházky zaměstnanců
Rozdíl mezi evidencí pracovní doby a evidencí docházky je podstatný. Podívejte se, jak správná evidence pracovní doby (výkaz práce) vypadá a jaké…
Možnosti výpovědí z pracovního poměru + výpověď smlouvy vzor
Rozhodli jste se podat výpověď z pracovního poměru? Článek přináší vzor výpovědí z pracovního poměru ke stažení i podrobnosti, jak napsat výpověď…
Práce z domova: Jaké se nabízí brigády na doma?
Kancelářská práce z domova je oblíbenou formou přivýdělku i plnohodnotnou prací. Jaké druhy brigád z domova a domácí práce je možné vykonávat?
Sick day: Co to je indispoziční volno?
Sick days: Cítíte, že na vás něco leze, a potřebujete pár dní odpočinku? Kdy můžete požádat o takzvané „sick days“ neboli zdravotní volno a jak…
Přihlášení na úřad práce: Rekvalifikační kurzy a podpora v nezaměstnanosti
Jak funguje přihlášení na úřad práce online, co potřebuju na úřad práce za dokumenty, jak vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jaké jsou…
Co je ošetřovné, ošetřování člena rodiny
Co je ošetřovné na dítě a co znamená ošetřování člena rodiny? Jaké podmínky je nutné splnit, pokud se chce obyvatel České republiky starat o svého…
Rady pro fakturování bez chyb
Každý, kdo je OSVČ a své podnikání teprve rozjíždí, má spoustu otázek. Jak nastavit ceny, jaké papíry zařídit, kde najít první zákazníky, ale i jak…
Pomoc v hmotné nouzi: Mimořádná okamžitá pomoc a další dávky
Pomoc v hmotné nouzi bojuje proti sociálnímu vyloučení v České republice. Dávky v hmotné nouzi jsou tři: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a…
Podmínky kotlíkové dotace a programu Nová zelená úsporám
Kdo má starý kotel na tuhá paliva, může získat kotlíkovou dotaci nebo program Nová zelená úsporám. Článek ukáže, jaké podmínky pro získání kotlíkové…
Pracovní neschopenka a nemocenská 2022
Je možné nastoupit na nemocenskou ve zkušební době? Článek vysvětlí, co je to nemocenská, kdy chodí nemocenská a jak probíhá ukončení neschopenky,…
Stravné a cestovní náhrady 2022
Stravné a cestovní náhrady prochází některé roky změnami. Kdy vzniká nárok na stravné a další cestovní náhrady 2022? Jaký způsob pracovní cesty může…
Jaké druhy má živnost a jak založit živnostenský list online
Plánujete založit živnost a hledáte, jaké druhy má živnost a jak založit živnostenský list online? Co určuje živnostenský úřad a jak se liší…
Pracovní poměr na dobu určitou 2022
V článku naleznete fakta o pracovním poměru na dobu určitou. Jak plně napovídá název pracovně-právního vztahu, jedná se o zaměstnání a druh smlouvy,…
Mateřská dovolená a rodičovská dovolená: Vše, co potřebujete vědět
Bude se vás brzy týkat mateřská dovolená nebo rodičovská dovolená? Článek sdělí důležité informace, které by vám neměly uniknout, například mateřská…
Co je zákonný úrok z prodlení a kdy se platí?
Úroky z prodlení jsou jedinou možností, jak ze zákona postihnout dlužníka, který neplatí v dohodnutých termínech. Do jaké výše je lze uplatnit a jak…
Dohoda o pracovní činnosti 2021 + vzor dohody
Hledáte zaměstnání a byla vám nabídnuta dohoda o pracovní činnosti? Jak se tato dohoda liší od dohody o provedení práce, v jakém případě se vám…
Dohoda o provedení práce 2021
V článku se podíváme na aktuální podobu dohody o provedení práce, neboli DPP. O jaký pracovně-právní vztah se jedná a jaké musí mít náležitosti? Kdo…
Sociální pojištění 2021 pro OSVČ a podnikatele výpočet
V roce 2021 si živnostníci a podnikatelé sáhnou při platbě sociálního pojištění hlouběji do kapsy. O kolik více budou muset připlatit a co dalšího je…
Zdravotní pojištění v roce 2021
Zálohy na zdravotní pojištění se s každým rokem mění. Kolik činí záloha na zdravotní pojištění pro OSVČ a OBZP v roce 2021?
Končíte v práci? Ohlídejte si zápočtový list od zaměstnavatele
Ať už končíte v práci z jakéhokoli důvodu, dostat zápočtový list je vaše právo dané zákonem. Pokud nevíte, proč byste na něm měli trvat, co by v něm…
Nárok na pracovní oblečení
Nadměrný hluk, prach, chemikálie, barvy, laky, viry, bakterie, špína nebo chlad. Vlivů, před kterými je třeba se chránit v pracovním prostředí, může…
Nástrahy neplatného rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele i zaměstnance
Advokátní kancelář AZ LEGAL nám ukáže, jakého nástrahu neplatného rozvázání pracovního poměru se strany zaměstnavatele i zaměstnance nás mohou potkat…
Zrušení superhrubé mzdy a čistá mzda v roce 2021
Českou republikou se v posledních měsících nesou zvěsti o tom, že by si měli čeští zaměstnanci od roku 2021 polepšit na výplatách a jejich čistá mzda…
Ošetřovné 2020: Nově pro OSVČ při pandemii
Druhá vlna koronavirové epidemie sužuje Českou republiku. Školy a další školská a vzdělávací zařízení jsou zavřená a děti se učí doma. Děti mladší 10…
Další vlna koronaviru a home office aneb jak se k tomu staví čeští zaměstnavatelé?
Firmy, ve kterých je to alespoň trochu možné, nechaly během první vlny koronaviru své zaměstnance na jaře pracovat z domova nebo pracovali z domova…
3 tipy, jak zdravě pracovat v kanceláři 21.století
V práci trávíme třetinu svého produktivního času a je v našem zájmu pracovat tak, abychom si zachovali zdraví, energii a rádi chodili na své…
Životní minimum 2020 | Jaká je částka zvýšení?
Koho se týká životní minimum a jaká je jeho výše? Všechny informace získáte na příslušném úřadu práce nebo můžete využít jednu z online kalkulaček,…
Odpuštění zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ v praxi
S ohledem na koronavirovou epidemii se každý den mění podmínky a pravidla toho, jak proti ní budeme jako Česká republika bojovat. Vláda ČR se snaží…
Rodné číslo: Z čeho se skládá a jak vzniká?
Rodné číslo má každý občan České republiky. Pro někoho to však může být jen formální změť náhodných čísel, což není zas tak úplně pravda. Rodné číslo…
Předčasný důchod 2020
Co to je předčasný důchod? Přečtěte si, jaké změny vás čekají v předčasném důchodu pro rok 2020. Na předčasný důchod mají nárok ti, kteří mají…
Má čtyřdenní pracovní týden budoucnost?
Komu by se nelíbilo chodit do práce jen od pondělí do čtvrtka a mít třídenní volno? Do Česka před rokem dorazil nový trend: čtyřdenní pracovní týden.…
Práce v karanténě je výzvou pro zaměstnavatele
Situace kolem nového koronaviru COVID-19 se vyvíjí každým dnem a hýbe doslova celým světem. Je nejdiskutovanějším tématem jak v médiích, tak ve…
7 TOP: Nahradí Vás v práci umělá inteligence?
Věda a technika se posouvají stále dál. Dnes máme k dispozici vynálezy, které nám v mnohém usnadňují práci a o nichž se nám kdysi ani nesnilo. Věda…
Změna přístupu bank ke klientům 2020
S novým kalendářním rokem nepřichází jen začátek nové dekády, ale také množství změn ve finanční sféře. A to hned v několika oblastech. Lišit se bude…
Inflace 2020: Jaký je vývoj a jak ji překonat?
Slovo inflace často děsí nejen ekonomy, ale i běžné občany. Růst cen totiž může ovlivnit i vaši domácnost. A především vaše úspory. Míra inflace se…
Platy a platové tabulky učitelů 2020: Kolik si vydělají?
Jak se vyvíjely platy učitelů až do současnosti a na jakou částku si v současnosti pedagogičtí pracovníci přijdou? Platy učitelů mají pevně stanovená…
Výpověď ve zkušební době: Jak ji doručit?
Jste v nové práci a chcete dát výpověď ve zkušební době? Jak výpověď ve zkušební době doručit tak, aby vše proběhlo v pořádku? A kdy máte nárok na…
Platové tabulky státních zaměstnanců 2020
Každý rok se platové tabulky státních zaměstnanců mění a platy rok od roku rostou. Jste státní zaměstnanec a zajímá Vás, jakým platem budete odměněni…
Darovací smlouva vzor: Na co dát pozor a kolik je darovací daň?
V dnešním článku vám přinášíme vzor darovací smlouvy a poradíme vám, kdy sepsat darovací smlouvu nebo kdy jste osvobození od daně?
Příplatky za práci na noční, o víkendu a ve svátek
Na jaké příplatky máme jako zaměstnanci nárok při práci o víkendu, ve svátek nebo v noci? Jak se zaplatí práce přesčas anebo jak to je se sčítáním…
Platové tabulky 2020
Koho se týkají platové tabulky, tarify a třídy v ohodnocení a odměňování práce? V článku se podíváme na detailní rozdělení zaměstnanců ve veřejné…
Minimální mzda 2020: O kolik se zvýší?
V článku se můžete podívat, jak se vyvíjela každoroční výše minimální mzdy v České republice. Poté se zaměříme pouze na minimální mzdu, která rok od…
Vyplatí se vám nemocenská? Zkuste si ji vypočítat
V tomto článku Vás čekají informace o tom, jak nemocenská probíhá a jaké jsou změny v roce 2018. Mimo to se zaměříme i na nemocenskou pro OSVČ a…
Pružná pracovní doba je pro zaměstnance také nevýhoda
Pružná pracovní doba je další způsob, jak být více flexibilní a nebát se pozdního příchodu do práce. Na první dobu to zní jako pohádka, je to ale…
Co musí obsahovat pracovní smlouva? Náležitosti
Zajímá vás, co všechno musí být součástí pracovní smlouvy, aby byla platná? Jaké údaje musí zaměstnavatel do pracovní smlouvy zanést, aby byl…
Výpis z rejstříku trestů: Jak si jej zařídit?
Chce po vás zaměstnavatel výpis z rejstříku trestů? Nevíte kde výpis z trestního rejstříku sehnat a co si vzít s sebou? Podívejte se na to, kolik…
Výpovědní lhůta a vše o ní
Výpovědní lhůta při výpovědi z práce či z nájmu, při odchodu od operátora nebo například výpovědní lhůta spořicího účtu. V článku se dozvíte nejen…
Povinné ručení: Jak na něj?
Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, neboli povinné ručení, je typ pojištění, který musí mít každý majitel nebo provozovatel vozidla uzavřený.…
Kdy máte nárok na pracovní obuv?
Pracovní obuv je velice důležitým pomocníkem při práci. Nejenže pomáhá zvládnout náročné pracovní podmínky, ale také slouží k tomu, aby nedošlo k…
Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem?
Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem? Kdy je zaměstnavatele mohou navyšovat a snižovat? A co odměny? V tomto článku se dozvíte vše.
Neschopenka 2019 | Jak získat bez problémů?
V dnešním článku si shrneme všechna dostupná fakta o neschopenkách a nemocenské 2019. Nastíníme Vám, jak se chovat v případě krátkodobé nemoci a…
Zkušební doba – Jaké jsou její výhody a nevýhody?
Zkušební doba je běžně sjednávána při nástupu do nového zaměstnání. Někoho to může znervózňovat a je běžné, že lidé toto období považují za nejisté.…
Marihuana je zaměstnavateli stále častěji tolerována!
V našem článku se zaměříme na užívání marihuany s ohledem na zaměstnanecký poměr. Vysvětlíme si celou problematiku, podíváme se na aktuální situaci a…
Návrat do práce po rodičovské dovolené a jaké nástrahy nás čekají
V článku se podíváme na útrapy, které mohou čekat maminky, které se vrací po rodičovské dovolené zpět do práce. Není tak jednoduché spojit dohromady…
Práce s ubytováním nejen v Praze a okolí
Někdy nám život přinese nevídané možnosti sám, jindy naopak musíme jít štěstí naproti. Jednou z takových situací je nová práce, kterou chcete získat.…
Inspektorát práce: Jak pomoci při porušování předpisů práce?
Kdy upozornit inspektorát práce na porušování pracovněprávních předpisů? A v jakým případech se obrátit na jiné úřady? Dozvíte se v našem článku.
Změny v zákoníku práce 2019
Přehled změn v zákoníku práce, platných od poloviny roku 2019, které se dotknou všech pracujících - zaměstnanců i zaměstnavatelů.
Svátek práce | Kde vznikl a na co máte nárok pokud pracujete?
Kde se tento svátek vzal a jak nás ovlivňuje dnes? Přinášíme nejen historická fakta, ale i informace na co máte nárok, pokud musíte o státních…
Jak na výpověď ve zkušební době + Vzor
Zkušební doba se sjednává v pracovních smlouvách, aby chránila nejen zaměstnavatele, ale také zaměstnance. Během této doby mohou obě strany lépe…
Kdy máte nárok na volno v případě úmrtí v rodině
Dle nařízení vlády je pracovní volno s náhradou mzdy poskytnuto třem skupinám, které se liší dle vztahu pozůstalého k zemřelému. Jaké skupiny to jsou…
Společnost s ručením omezeným: Jak ji založit?
Založení společnosti s ručením omezeným je celkem zdlouhavý proces. Kromě množství volného času se Vám bude hodit i pár informací o tom, jak při…
Výpověď: Jaké jsou nejčastější otázky a co musíte vědět
Rozhodli jste se rozvázat se zaměstnavatelem pracovní poměr? Jaké náležitosti by výpověď měla splňovat, aby byla opravdu platná? Jak výpověď z…
Mateřská dovolená a její výpočet 2019: Co se změnilo?
Mateřská dovolená je spojena s mnohými radostmi i starostmi. Jak na výpočet mateřské v roce 2019? Víte, co musíte splnit, abyste na mateřskou měli…
Invalidní důchod 2020 | Kdy na něj máte nárok?
Pokud se musíte díky úrazu či vážné nemoci začít zajímat o problematiku důchodového pojištění, je tento článek přímo stvořený pro vás. Při splnění…
Profesionalita a prvotřídní zdravotnické služby: TeamPrevent-Santé rozšiřuje pracovní řady
Pohybujete se ve zdravotnickém prostředí, jste čerstvým absolventem nebo hledáte místo, kde dostanete šanci se rozvíjet? Úspěšná společnost…
Čistá mzda pro rok 2019: Jak ji vypočítat a čeho si všímat?
Zajímá vás, z čeho se skládá vaše výplata a jakým způsobem vám zaměstnavatel počítá výši čisté mzdy? Čtěte tento článek dál. Získáte informace o tom,…
Svátky 2019: kolik pracovních dní budete mít nárok na volno?
Češi jsou považováni za pracanty. Jak si stojíme se 13 státními svátky, které budeme slavit v roce 2019, v porovnání s našimi sousedy? Kolik…
5 týdnů dovolené místo původních čtyř? Poslanci navrhují změnu
Poslanci navrhují změnu, která potěší mnohé pracovníky, kterým zaměstnavatel neposkytuje zaměstnanecký benefit v podobě týdne dovolené navíc. Proč by…
Co dělat, když vás v nové práci nezaškolí
S příchodem nového roku řada lidí mění zaměstnání. Obvykle se po nástupu do nové práce očekává, že vám chod ve firmě někdo přiblíží a dostanete…
Kdy můžete dostat okamžitou výpověď při zameškání směny?
Zameškali jste celou směnu nebo jen její půlku? Chodíte pravidelně pozdě do zaměstnání? Nedivte se, když vám bude hrozit rozvázání pracovního poměru…
Stav české ekonomiky: mzdy v roce 2019 opět porostou
Přejeme vám vše nejlepší do nového roku! Kdy je lepší příležitost si shrnout, jak vypadal stav české ekonomiky v roce 2018 a jak bude vypadat letošní…
Za pracovní úraz vám v roce 2019 vyplatí víc – o kolik?
Co je to valorizace? Vláda od 1. ledna 2019 zvýší náhrady za pracovní úraz a nemoc z povolání. O kolik? Co mělo v minulosti a má v současnosti vliv…
Cestovní náhrady a diety za zahraniční pracovní cesty 2019
Od 1. ledna 2019 se mohou zaměstnanci, kteří se vydávají na pracovní cestu do 9 konkrétních zemí, těšit z vyšších cestovních náhrad a diet. Jaké země…
Novela zákoníku práce: Jak se změní příplatky a přesčasy?
Logičtější reakce na aktuální ekonomickou situaci, jednoznačné vymezení náhradního volna nebo třeba vynechání písemného nesouhlasu zaměstnavatele s…
Potravinářský průkaz: co vědět a kde ho získat
Nejen potraviny a kosmetika. Pokud se budete profesně pohybovat v bližším kontaktu s čímkoliv, co se ve finále dostane ke kůži zákazníka nebo ho může…
Dluh u zaměstnavatele: Jaká může být srážka ze mzdy?
Nehody se stávají a škody vznikají. Pokud v zaměstnání vytvoříte dluh, projeví se to na vaší mzdě. O základní potřeby se bát nemusíte, o bonusy už…
Spring Walk advokátní kancelář: Rozvázání pracovního poměru přehledně
Problematika ukončení pracovního poměru je mnohdy komplikovanou, a hlavně nepříjemnou záležitostí. Advokátní kancelář Spring walk přichází s…
Slevy na daních pro studenty: Poradíme vám, jak ušetřit
Zákony se mění každý rok a vy možná pátráte po tom, jakých slev můžete jako studenti v roce 2018 využít. Tento článek vám pomůže i v případě, že pro…
Výpověď pro nadbytečnost? Opravdu nebo jen naoko
Výpověď pro nadbytečnost patří mezi nejčastější příčiny, které zaměstnavatelé uvádí jako důvod pro propuštění zaměstnance. Existuje mnoho situací, v…
Znáte povinnosti zaměstnavatele v případě pracovního úrazu?
Pokud dojde na pracovišti k pracovnímu úrazu, zaměstnavatel má plno povinností. Jak postupovat v případě pracovního úrazu, pokud chcete dostat…
Víte, zda máte nárok na porodné?
Nárok na porodné mají rodiče s nejnižšími příjmy a od roku 2015 se vyplácí na první dvě děti. Výpočet výše příspěvku se odvíjí od mzdy v kalendářním…
Změna trvalého bydliště aneb kterým povinnostem se nevyhnete?
Čeká vás stěhování a jste nervózní z toho, jaké budete mít starosti se změnou trvalého bydliště? My vám zkusíme pomoci prostřednictvím přehledu toho,…
Sabbatical: Neplacené volno aneb Co byste o něm měli vědět
Sabbatical je jedním z mnoha firemních benefitů. Počet firem, které ho nabízejí, není vysoký. V čem ale spočívají krásy sabbaticalu? Nejen o tom, že…
Odstupné při podání výpovědi ze strany zaměstnance? Je to možné
V určitých případech je zaměstnavatel ze zákona povinen zaplatit odstupné zaměstnanci, kterému dal výpověď. O jaké situace se jedná? A je možné ho…
Výše platu: Jak se zachovat, pokud vám zaměstnavatel nechce přidat?
Průměrná mzda v ČR každý měsíc roste. Máte dojem, že nejste dostatečně oceněni i přesto, že všem ve vašem okolí se platy zvyšují? Jak si říct o…
Přestávky v práci: Co byste o nich měli vědět?
Mám toho nad hlavu, nevím, co dřív, už pět minut mám být na schůzce... Kdybychom pokaždé, když slyšíme tato slova, dostali stokorunu, bylo by v…
Na co si dát pozor při práci přes agenturu?
Chystáte se pracovat přes agenturu? Pak je dobré si předem zjistit, jaké má taková agentura vůči zaměstnancům povinnosti, co smí a nesmí, a jak se…
Změna pracovního úvazku: Musíte souhlasit?
Nejvyšší soud ČR rozšířil možnost zaměstnavatele aplikovat výpovědní důvod pro nadbytečnost zaměstnance. Údajně se má jednat o zlepšení situace…
Sociální a zdravotní pojištění rodiče v domácnosti
Kromě starostí týkající se nákupu plenek, ovocných přesnídávek a strachu z nepřipravenosti musí rodiče řešit ještě platby za sociální a zdravotní…
Jak získat pracovní povolení?
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, to jsme doma slýchávali často. Pokud se chcete vydat do zahraničí pracovat, ať už kvůli zlepšení jazykových…
Reklamace dovolené: Co vše můžete reklamovat?
Dovolená je pro většinu lidí synonymem odpočinku a klidu. Všechno je pečlivě naplánované tak, aby se z volna dalo vytěžit maximum. Poradíme, co si…
Evidence tržeb online? Malí podnikatelé budou osvobozeni
Jen co se zapojily téměř všechny ekonomické subjekty do Elektronické evidence tržeb, navrhuje vláda novelu zákona, ve které se budou mírnit určitá…
Pozor na kontokorent: "Jít do mínusu" se nemusí vyplatit
Kontokorent je příjemným způsobem, jak přežít do výplaty, pokud vám to zrovna nějaký měsíc nevyjde. Ne vždy se to ale vyplatí. My vám přinášíme…
Penzijní pojištění – jak přejít ze starého na nové?
Platíte si penzijní připojištění jako jistotu na důchod a potřebovali byste něco změnit? Připravili jsme pro vás přehledný seznam situací, které…
Dům na klíč – o co jde a jak odstoupit od smlouvy?
Dům na klíč zní jako splněné přání. O nic se nemusíte starat a střecha nad hlavou sama roste. Má to ale háček v podobě možnosti odstoupení od kupní…
Letní brigáda: Od kolika let můžete pracovat a kde brigádu hledat?
Prázdniny jsou na spadnutí a je nejvyšší čas začít si hledat brigádu na léto. Víte, jaký je minimální věk brigádníka, kde brigády hledat a jak je to…
Daň z nemovitosti: Nezapomeňte ji zaplatit
Jako každý rok přináší květen povinnost pro všechny majitele nemovitostí a pozemků. Do 31. května 2018 je potřeba zaplatit daň z nemovitosti.…
Už jste slyšeli o společném oddlužení manželů? Může vám výrazně pomoci
Také se vám už někdy stalo, že vám vypadl nečekaně příjem a neměli jste z čeho splácet své půjčky? Nebo jste delší čas v pracovní neschopnosti a doma…
Dohoda o provedení práce – Pro koho je výhodná?
Dohodu o provedení práce většinou zaměstnavatelé využívají ve chvíli, kdy potřebují najmout zaměstnance buď na konkrétní pracovní úkol, nebo na…
Darování nemovitosti a vše, co je dobré vědět
O darování nemovitosti je řeč většinou v případě, kdy se chtějí lidé vyhnout povinnostem a výdajům spojeným s vyřizováním pozůstalosti. Ačkoliv se…
Řetězce budou muset poskytovat informace o vyhozených potravinách
Plýtvání jídlem je stále více společensky reflektovaný fenomén. Nově na něj zareagoval i Evropský parlament, který v dodatku ke směrnici o odpadech…
Jak fungují prémie ve firmách? Jsou vypláceny povinně
Bonusy a prémie jsou jistě velmi příjemným přilepšením k vaší měsíční mzdě nebo platu. Je však povinností zaměstnavatele vám prémie vyplatit nebo…
Plná moc aneb Kdo vás může zastupovat?
Potřebujete, aby někdo jiný za vás učinil nějaké jednání? Jak postupovat v případě, když jste fyzická osoba a potřebujete s někým uzavřít plnou moc?…
Daň z nemovitosti 2018 – Na uhrazení máte čas do konce května
Už zbývá jen pár dní do termínu zaplacení daně z nemovitosti. Datum 31. května si raději označte v kalendáři, pokud ho totiž nedodržíte, čekají vás…
Zrušení superhrubé mzdy se odkládá
Aktuální novela zákona nakonec nebude upravovat superhrubou mzdu a zdanění OSVČ. Změny pro Celní správu ČR a identifikované osoby zůstávají.
Odchod do důchodu v kostce – Jaké povinnosti vás čekají?
Čeká vás odchod do důchodu a zajímá vás, co všechno před tím musíte zařídit? My si pro vás připravili takového krátkého průvodce po cestě za klidným…
Smlouva o půjčce – zvládnete ji i sami
Každý člověk aspoň jednou v životě zažil situaci, že někomu půjčil pár stovek a dotyčný peníze nevrátil, ani nedal najevo, že se k tomu chystá. V…
Životní pojištění nebo penzijní spoření – Jaký příspěvek od zaměstnavatele si vybrat?
Příspěvek na životní pojištění nebo penzijní spoření je jedním z nejoblíbenějších firemních benefitů, který ale zároveň není samozřejmostí. Pokud…
Offline evidence místo EET – podnikatelé žádají úpravy
Návrh novely zákona o evidenci tržeb přináší změny pro offline evidenci tržeb. Podnikatelé ale s novými podmínkami nesouhlasí a chtějí je změnit.…
Neplacené volno a jak ho získat
Vyčerpaný nárok na dovolenou, řešení osobních problémů, složité životní období, prodloužení mateřské, to jsou nejčastější důvody, proč lidé žádají o…
Smlouva o půjčce: Jak ji napsat co nejlépe?
Každý člověk aspoň jednou v životě zažil situaci, že někomu půjčil pár stovek, a dotyčný peníze nevrátil, ani nedal najevo, že se k tomu chystá. V…
GDPR pro podnikatele – Víte jak na to?
Ochrana osobních údajů je v dnešní společnosti často zmiňovanou problematikou. Během posledních měsíců se ale stala strašákem všech podnikatelů. 25.…
Je lepší podnikat jako OSVČ nebo založit společnost?
Přemýšlíte, zda se vám více vyplatí být osobou výdělečně činnou, nebo jestli je výhodnější založit si s.r.o.? Obě dvě varianty mají svá pro a proti.…
Cestovní pojištění v těhotenství: Do kdy můžete letět na dovolenou?
Pomalu začíná období letních dovolených a mnoho nastávajících maminek řeší, zda na dovolenou ještě mohou letět. Jaká jsou v tomto případě pravidla a…
Jak sepsat závěť, aby platila?
Člověk, který píše závěť, má poměrně širokou škálu možností, jak se svým majetkem po smrti naložit. Nicméně platná poslední vůle je často problém i…
Záruční doba 2018
Pro každý druh zboží a služeb platí jiná záruční doba a rozhodně tedy u všech neplatí dvouletá lhůta na reklamace. Přečtěte si, co a kdy můžete…
Otcovská dovolená registruje první nedostatky
Od února 2018 začala fungovat otcovská poporodní péče, tzv. otcovská dovolená. I přes velmi dlouhé přípravy se téměř okamžitě objevily problémy.…
Krach cestovní kanceláře – Získáte své peníze zpět?
Chystáte se na dovolenou a máte strach, co bude s vašimi penězi, jestliže cestovní kancelář zkrachuje? Stát se může vše, a proto je dobré počítat s…
Smlouva po telefonu – Dávejte si pozor!
Myslíte si, že uzavřít smlouvu po telefonu není možné? Bohužel to tak není, proto si dávejte dobrý pozor. Mnohdy stačí pouhé slovo “ano” a můžete se…
Péče o seniory – Jaké máte možnosti?
Řada mladých rodin musí řešit otázku, jak nejlépe zabezpečit a pečovat o své staré rodiče. S přibývajícím věkem se člověk stává méně samostatným a…
Předmanželská smlouva – pomůže v případě rozvodu?
V České republice je rozvedeno zhruba 50 % uzavřených manželství a potřeba chránit svůj majetek se zvyšuje. Předmanželská smlouva už dnes není…
Zaměstnavatel nemá na výplatu? O peníze nepřijdete, pomůže vám úřad práce
Víte, co si počít v situaci, když se vás zaměstnavatel dostane do insolvence a vám se na účtu neobjeví výplata? Jakou formu má náhrada mzdy a co to…
Daňové přiznání po termínu a bez pokuty
Nestihli jste podat daňové přiznání v řádném termínu? Daňové přiznání za rok 2017 je možné podat i později a bez pokuty. Jak na to?
Co znamená práce na zkoušku a je legální?
Práce na zkoušku je poměrně nový pojem, který sám zákoník práce nezná. Je ale tím pádem nelegální? To se dozvíte v tomto článku a mimo jiné také, jak…
Dědictví v kostce – Můžete ho i odmítnout
Dostali jste se do situace, kdy potřebujete vědět něco víc o dědictví? Zjistěte pomocí našeho článku, co znamená dědictví ze zákona a kdo dědí pouze…
Úspěšná reklamace krok za krokem
Reklamace zboží občas nebývá úplně příjemná. Obchodníci často zkouší různé triky, aby mohla být zamítnuta. V takovém případě je dobré znát všechna…
Vstupní prohlídka před nástupem do nové práce
Čeká vás nástup do nové práce? Nezapomeňtena vstupní lékařskou prohlídku. Přečtěte si, jak se s novelou zákona její povinnost změnila, do kdy ji…
Založení živnosti 2018
Rozhodli jste se začít podnikat? Ať už zvažujete opustit staré místo v zaměstnaneckém poměru, nebo chcete mít podnikatelskou činnost jako „vedlejšák“…
Daň z pronájmu: Jak se daní příjem z pronájmu bytu?
Plánujete pronajímat byt nebo jinou nemovitost? A víte, jaké poplatky je potřeba platit? Dejte pozor na to, zda budete poskytovat pronájem nebo…
Předčasný důchod 2018
Uvažujete o dřívějším odchodu do penze? Pak připadá v úvahu předčasný důchod. Než se ale rozhodnete, přečtěte si, jak je to s důchodovým pojištěním a…
Pracovní pohotovost – Znáte dobře její pravidla?
Týká se vás v povolání pracovní pohotovost? Jako všechny pracovní úkony, i pohotovost má svá pravidla. V tomto článku si odpovíme například na otázky…
Kontrola podnikatelů z ČSSZ - na co se zaměřují?
Jestliže jste OSVČ, věděli jste, že na vás může být poslána kontrola? Konkrétně třeba přímo z České správy sociálního zabezpečení. Na co se taková…
Nové změny v zákonu o obchodních korporacích
Novela zákona o obchodních korporacích doznala řadu změn, které mají napravit množství nedostatků. Připravili jsme pro vás přehled, o jaké změny se…
Vyplatí se vám hledat práci přes pracovní agenturu?
Tento typ zaměstnávání je rozšířený primárně u pozic s nižší kvalifikací. Oficiálně pracujete jako zaměstnanec agentury, ale úkoly provádíte na jiném…
Otcovská dovolená 2018: Kolik žádostí přišlo za první měsíc?
Od roku 2018 byla v České republice zavedena možnost takzvané otcovské dovolené. V únoru měli novopečení otcové první možnost tento typ dovolené…
Kontrola na nemocenské – Nebudete doma, zaplatíte pokutu!
Máte od doktora napsanou pracovní neschopnost, ale plánujete vyrazit z domu ven? Nemusí se vám to vyplatit. Pokud by vás navštívila kontrola na…
Rozdíl: Dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce
Budete podepisovat dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti? Jaké jsou mezi jednotlivými pracovními smlouvami rozdíly a která smlouva…
Home office - má nějaké nevýhody?
Když se řekne práce z domova, mnoho lidí si představí dlouhé vyspávání a místo obleku pyžamo. Jenže home office sice dává nezávislost, ale vyžaduje…
Práce na částečný úvazek: Co to v praxi přináší?
Tento typ úvazku nejčastěji preferují ženy na mateřské dovolené, jelikož to pro ně znamená příjemnou kombinaci výdělku a volného času. Ušetřený volný…
Autorské právo aneb Jak to s ním je?
Autorský zákon jasně vymezuje, kdo může být autorem, co je to autorské dílo, a co to jsou autorská práva. Přečtěte si, co všechno je předmětem…
U kterých firem získáte stravenky? Nejvýhodnější má hodnotu 118 Kč
Stravenky jsou již nějakou dobu jedním z nejoblíbenějších firemních benefitů a zatím se nezdá, že by byly na ústupu. Ve kterých firmách tento benefit…
Dohoda o rozvázání pracovního poměru aneb Jak rychle ukončit zaměstnání
Pokud chcete skončit v zaměstnání a potřebujete odejít dříve než po uplynutí výpovědní lhůty, je tu ještě jedna možnost. Jmenujete se to dohoda o…
Tuzemské stravné a cestovní náhrady 2018
Pracovní cesta je mimořádný výkon práce a zaměstnavatel vám musí kompenzovat výdaje. Jaké výše dosahují cestovní náhrady a tuzemské stravné 2018?…
Na co si dávat pozor při uplatnění školkovného
Školkovné může ulehčit rodinnému rozpočtu. Než o něj zažádáte, dobře si prostudujte podmínky, za jakých můžete tuto slevu získat. Pokud nedodržíte…
Dlouhodobě nemocní budou mít vyšší nemocenskou 2018
Nemocenská 2018 zlepší rozpočet dlouhodobě nemocných. Sociální dávky se budou zvyšovat po první i druhém měsíci pracovní neschopnosti a vyměřovací…
Osvobození od daně z nemovitosti: Jak a kdy?
Daň z nemovitosti musí zaplatit každý vlastník nemovité věci vždy jednou za rok a dopředu. V určitých případech můžete být od této daně osvobozeni.…
Kdy (ne)budete platit dědickou a darovací daň
Přemýšlíte o darování majetku nebo chcete vyřešit dědictví? Na takové přemýšlení není nikdy brzy. Jak ale vlastně začít a co budete potřebovat?…
Jaké poplatky navíc vám mohou dodavatelé naúčtovat?
Nejčastěji se setkáte u faktury s elektřinou s extra poplatky za zaslání upomínky nebo opis smlouvy. Jaké další služby vám mohou ještě účtovat? Možná…
Registr dlužníků
Nejste si jisti, zda vaše údaje nevisí v nějaké registru dlužníků? Zajímavá vás zda peníze někde nedluží i váš přítel? Ačkoliv se od půjčování peněz…
Zaměstnání vs. podnikání. Co je lepší?
Jste zaměstnanec, ale přemýšlíte o tom, že byste se vydali na dráhu OSVČ? Co všechno si předtím musíte ujasnit a jaké jsou výhody podnikání nebo…
Jak si zařídit živnostenský list? Ceny a podmínky
Co všechno je potřeba udělat, když si chcete zařídit živnostenský list? Jaká administrativa je s tím spojena, co je to vlastně živnost, na co při…
Chyby v daňovém přiznání? Nevadí, máte nárok na opravu
Pokud zjistíte, že jste udělali v daňovém přiznání chybu, tak nezoufejte! Občas se to může zkrátka stát každému z nás. Máte dvě možnosti, a to podat…
Práce v důchodu
Jste v penzi, ale doma vás to nebaví nebo zkrátka potřebujete nějakou tu korunu k důchodu na víc? Ke starobnímu důchodu si samozřejmě můžete…
Náhradní placené volno: Kdy vzniká nárok?
Občas nastanou situace, kdy je potřeba zajít si například k lékaři nebo třeba na úřad. Na většinu takových záležitostí si můžete vybrat náhradní…
Jak na daňové přiznání v důchodu?
Velké množství důchodců v České republice si k důchodu přivydělává. A to buď formou nějakého pracovně-právního vztahu nebo jako OSVČ. Jak důchodci…
Zdravotní pojištění: Jak si ho platit sám?
Zdravotní pojištění musí být zaplaceno vždy a je jedno, zda jste bez práce nebo student. Každý člověk si zdravotní pojištění platit musí, a to bez…
Na co se vztahuje úrazové pojištění?
Úrazové pojištění není vhodné jen pro sportovce, kteří denně běhají po horách nebo jezdí na kole. Zlomit nohu si může každý z nás kdekoli a kdykoli.…
Registrace na úřadu práce se vyplatí i na měsíc
Měníte práci a nástup do nového zaměstnání nenavazuje na odchod z toho starého? Máte pár týdnů, kdy budete bez práce? Zajděte na úřad práce a…
Kdo má nárok na sirotčí důchod?
Bohužel, život přináší různé situace. Mezi ty tragické patří také úmrtí jednoho z rodičů. Dítě má v takovém případě nárok na sirotčí důchod.…
Odchod do důchodu 2018
Čeká vás odchod do důchodu? Od ledna došlo k valorizaci důchodů. Znamená to, že státní důchody se zvýšily a to v rozmezí od 400 - 600 Kč. Kdy je…
Daňové přiznání 2017
Budete vyplňovat daňové přiznání za rok 2017? Pak se vám bude hodit vědět, jaké jsou novinky pro zdaňovací období za rok 2017, a které daňové slevy…
Jaká je výše alimentů a jak vypočítat?
S počtem rozvedených rodin stoupá frekvence použití slova alimenty. Ačkoliv nejde o příjemnou situaci, je dobré o ní něco vědět. V tomto článku Vám…
Jak začít s EET? Poradíme Vám
Elektronická evidence tržeb se týká každého, kdo provozuje ubytovací či stravovací služby nebo má maloobchodní či velkoobchodní prodej. Pokud jste v…
Ve kterých případech musí zaměstnanec řešit daně sám?
Obvykle zaměstnanci stačí, když do 15. února zaměstnavatele písemně požádá o podání daňového přiznání prostřednictvím formuláře, a tím je pro něho…
Pronajímáte prostřednictvím Airbnb? Nezapomeňte na daně
Chystáte se pronajímat svou nemovitost pomocí Airbnb? Služba této platformy je ve světě velmi populární a čím dál oblíbenější je i u nás. S…
Pracujete ve svátek? Zjistěte si, na co máte nárok
Existuje mnoho povolání, která je třeba vykonávat i ve svátky, tím pádem i mnoho zaměstnanců, které nemine práce v tyto dny. Máte i vy napsané…
Silniční daň – koho se týká a jak na její výpočet?
Silniční daň je jednou z těch daní, které se netýkají každého z nás. Kdo je povinen tuto daň platit, jaký na její výpočet a jak ji zaplatit, to se…
Chcete vědět víc o EET? Elektronická evidence tržeb v kostce
EET je v poslední době výrazným tématem ve společnosti. V tomto článku se dozvíte především, k čemu vlastně elektronická evidence tržeb slouží slouží…
Podpora v nezaměstnanosti 2018
Při ztrátě zaměstnání přichází na řadu podpora v nezaměstnanosti. Jaká je její <b>výše pro rok 2018</b>, kdo na ni má nárok, jak se o ni žádá a kolik…
Víte, jak vypočítat mateřskou?
Co je to vlastně mateřská, jaká je její výše a kdo na ni má nárok? Pokud Vás zajímají právě tyto informace, je pro Vás tento článek ideální. Pro její…
Daně, mzdy, důchody a pojištění ve 2018
S příchodem nového roku přichází i mnoho změn ve sféře daní, pojištění a dalších věcí, které se týkají každého z nás. V tomto článku si uděláme…
Daňová kalkulačka – vypočítejte si daň z příjmu
Chcete si vypočítat výši vašich daní nebo se o nich jen něco dozvědět? S tím Vám pomůže tento článek, který obsahuje informace, které je dobré před…
Příspěvek na bydlení 2018 – máte na něj nárok?
Žádáte o příspěvek na bydlení? Pak je právě pro Vás tento článek ideální. Najdete v něm spoustu informací o tom, kdo má na příspěvek nárok, jak o něj…
Životní a existenční minimum, hmotná nouze
Životní minimum aneb částka, která je zapotřebí k zajištění základních životních potřeb. Jak se dá výše životního minima zjistit, jaké je životní…
Vypočítejte si daň z nemovitosti 2018
V tomto článku se dozvíte, jaké nastaly změny ohledně daně z nemovitosti v roce 2018. Mimo to Vám poskytneme plno užitečných informací a možnost si…
Daň z převodu nemovitosti – kdo ji zaplatí?
Zajímá vás, do kdy musíte daň z převodu nemovitosti zaplatit a jaká bude její hodnota v roce 2018? V tomto článku se zaměříme na tyto problémy i…
Jak si založit živnostenský list pro cizince
Každá osoba, která chce podnikat v České republice, musí mít živnostenské oprávnění, které jí to dovoluje. Jak mohou začít podnikat cizinci? Přečtěte…
Výpověď z pracovního poměru 2018 – vzory ke stažení
Rozhodli jste se opustit stávající zaměstnání, ale nevíte jak na to? V tomto článku vám poskytneme vzory výpovědí a pár užitečných rad, které se vám…
Novinky 2018: GDPR aneb Ochrana osobních údajů v HR
Nové povinnosti ohledně ochrany osobních údajů se týkají všech zaměstnavatelů. Co je to GDPR a jaká instituce za tímto nařízením stojí? Přečtěte si…
Zdravotní pojištění v roce 2018. Kolik budeme platit?
V roce 2018 nás čekají novinky ohledně zdravotního pojištění aneb někteří studenti mají důvod se radovat. Kolik na zdravotním pojištění zaplatíme a…
Sociální pojištění pro rok 2018
Jaké bude sociální pojištění v roce 2018? Čekají nás změny, co se týče růstu minimálních záloh a také přibudou nové dávky. Kolik si budeme muset…
Dal váš zaměstnanec výpověď? Položte mu těchto 7 otázek
Překvapila vás výpověď šikovného zaměstnance, který měl na to, aby s vaší společností rostl? Nevíte, co ho k tomu mohlo vést? Zkuste se v rámci…
Výpověď dohodou aneb Jak je to s odstupným?
Chcete podat výpověď nebo cítíte, že se bude propouštět? Jak je to tehdy, kdy chcete dát výpověď dohodou? Jaké jsou náležitosti, jak podat výpověď a…
Bezpečnost práce a zdraví zaměstnance
Jaké zásady bezpečnosti práce musí zaměstnavatel a zaměstnanec dodržovat? Kdy hraje roli odborná způsobilost a kdo platí výdaje spojené s bezpečností…
Pracovní neschopnost ve zkušební době a kdy se bát výpovědi
Jste ve zkušební době a stalo se vám to, že jste onemocněli? Máte ve zkušební době nárok na nemocenskou, nebo vás zaměstnavatel může kdykoli během…
Vstupní prohlídka do zaměstnání aneb Co o ní potřebujete vědět
K čemu slouží vstupní lékařská prohlídka do zaměstnání? Je její provedení nutné pro každého, kdo vstupní prohlídku zaplatí, a kdy by ji měl…
Příplatky za práci přesčas a práci o víkendu
Jste z těch, kteří mají o víkendu volno a přes to nejede vlak? Anebo se rádi vydáte na víkendový přivýdělek za vidinou příjemnější výplaty? Na jakou…
Proč dodržet výpovědní lhůtu?
Našli jste si skvělé pracovní místo, ale váš současný zaměstnavatel chce, abyste dodrželi výpovědní lhůtu? Co dělat, když chcete odejít do jiného…
Odstupné a kdy na něj máme nárok?
Rozmýšlíte se, jestli odejít z práce, ale nejste si jisti tím, kdy máte nárok na odstupné? V jakých případech má zaměstnavatel povinnost vám jej…
Co je to a jak napsat žádost o zaměstnání?
Chcete změnit zaměstnání? K čemu slouží žádost o zaměstnání, komu ji adresovat a jak ji správně napsat tak, aby zaměstnavatele přesvědčila o vašem…
Práce na zkrácený úvazek: Co všechno bychom o ní měli vědět?
Přemýšlíte o práci na zkrácený úvazek? Jak zkrácený úvazek vypadá a můžete o něj sami svého zaměstnavatele požádat a jak je to s daněmi?
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o výpovědi
Zajímá vás, kdy můžete dát výpověď, co je to ochranná doba, kdy vám hrozí okamžité zrušení pracovního poměru a kdy vám náleží odstupné? V tomto…
Výše platu aneb Jak se spočítá čistá mzda?
Čistá mzda je konečná částka, kterou budeme mít na výplní pásce po odečtu veškerých položek a uplatnění daňových slev. Co konkrétně se z hrubé mzdy…
Přídavek na děti od roku 2018 aneb Co nás čeká?
Od roku 2018 se zvýší přídavek na dítě jak zaměstnancům, tak podnikatelům. Další důležitou změnou je také například zavedení státní kategorie…
Práce načerno: Výhodná ale riziková
Jaké jsou pokuty v případě práce načerno? Kdo práci načerno často vykonává a proč?
Co je to fond pracovní doby?
Pátráte po tom, co je to vlastně fond pracovní doby? Zákoník práce takový pojem nezná. Co si pod tím tedy představit?
Evidenční list důchodového pojištění - k čemu slouží
Jaké jsou náležitosti evidenčních listů důchodového pojištění, kdy se předkládají a k čemu evidenční listy důchodového pojištění slouží?
Benefity v práci: Řízky nebo sushi?
Benefity v práci jsou věru různé. Někdo má možnost využívat zdarma firemní školku pro děti, někdo dostává stravenky, a někdo si pochutnává každý…
Zaměstnání malého rozsahu
Co je to zaměstnání malého rozsahu? Co to znamená, že u zaměstnání malého rozsahu nemusí být sjednán příjem a kolik si můžete vydělat?
Jak vypadá pracovní posudek zaměstnance?
Co je to pracovní posudek? Jak vypadá, kdo jej může vytvořit, co zpravidla obsahuje a k čemu vůbec slouží?
Pracovní smlouva vzor ke stažení
Pracovní smlouva zakládá pracovní poměr mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pracovní smlouva ke stažení je k nalezení běžně na internetu. Jaké jsou…
Jak bojovat s vedrem v kanceláři?
Každý se s vedrem v letních měsících vyrovnává jinak. Jaké jsou ale osvědčené tipy a triky na to, abyste v kanceláři přes léto vydrželi a aby vás…
Smlouva o provedení práce: Co je to?
Pro každého může být někdy těžké zorientovat se v různých pracovně-právních vztazích a hlavně definicích. Co je to smlouva o provedení práce a zná…
Dohoda o provedení práce a daně
Dohoda o provedení práce je nejoblíbenějším pracovně-právním vztahem pro příležitostné zaměstnání. Jaké je u dohody o provedení práce zdanění?
Co to je a jak funguje trestní rejstřík?
Trestní rejstřík je věc, o kterou se mnoho z nás zajímá až ve chvíli, kdy je potřeba jeho výpis například při nástupu do nového zaměstnání. Jak…
Pracovní smlouva na dobu neurčitou aneb Jaké jsou výhody?
Přemýšlíte, jestli je pro vás lepší pracovní poměr na dobu neurčitou nebo určitou? A v čem jsou výhody pracovního poměru na neurčito? Čtěte dál.
Pracovní poměr na dobu určitou aneb Jaké jsou výhody?
Na první pohled se může zdát, že z pracovního poměru na dobu určitou příliš výhod neplyne. Přesto se stává zaměstnavateli v současnosti poměrně…
Faktura: Jak vystavit fakturu jako plátce i neplátce DPH?
Faktura je doklad, který ukazuje, jaké zboží bylo prodáno. Jak vystavit fakturu z formálního hlediska a co je důležité vědět jako plátce anebo…
Pracovní volno: Vše, co potřebujete vědět, když si chcete vzít pracovní volno
Víte, kdy můžete mít nárok na pracovní volno? V jakých případech si pracovní volno můžete vzít a kdy je zaměstnavatel povinen vám pracovní volno také…
Šikana v práci aneb Jste obětí mobbingu nebo bossingu?
Máte pocit, že nepříjemnost šéfa v práci přesahuje únosnou míru? Dělá vám naschvály nebo s vámi naopak vůbec nekomunikuje? Šikana v práci se nesmí…